Skip to main content

Co je to xComfort?

Je bezdrátový systém elektroinstalace pro Váš dům či byt, který v něm zajistí dokonalé řízení, úsporu všech energií, větší bezpečnost a zvýšený komfort ovládání. Dopřejte si „Chytrý dům“ se systémem xComfort!

  • Výhody instalace

- bezdrátové ovládání osvětlení a spotřebičů

- možnost neustále rozšiřovat funkce vašeho „Chytrého domu“

- zónové řízení vytápění a chlazení

- automatické zastiňování dle venkovních parametrů

- nižší spotřeba energií díky monitorování spotřeby

- propojení všech technologií – vytápění, chlazení, rekuperace, zastínění, závlaha, zabezpečení apod.

- ještě více bezpečnostních funkcí

- bezdrátové vypínače a termostaty lze umístit libovolně, dle Vašich potřeb

- funkci vypínače lze libovolně změnit

- jednodušší instalace s menším množstvím kabelů

- komplexní dálkové ovládání pomocí smartphonu, tabletu, nebo počítače přes webové rozhraní

Jedinečnost řešení

- dopřejte si možnost centrálně zhasínat světla, dálkovým ovládáním pohodlně ovládat spotřebiče, simulovat Vaši přítomnost když nejste doma a ještě mnohem více.

- při návratu komunikujte s Vaším domem pomocí smartphonu a zajistěte si tak příjemné přivítání a ovládání různých prvků. Se systémem xComfort záleží jen na Vás, jakou kombinaci pohodlí, bezpečí, ovládání a kontroly si zvolíte.

Použití systému

- v prostředí domova, anebo také vzdáleně mimo dům, můžete ovládat osvětlení a spotřebiče, kontrolovat jejich stav, otevřít garážová vrata nebo příjezdovou bránu a centrálně vytáhnout rolety či žaluzie v celém domě.

- pro jednotlivé místnosti můžete individuálně nastavit požadované teploty a časy vytápění / chlazení, IP kamerou sledovat dění v domě, monitorovat spotřebu energií a využít řadu dalších bezpečnostních a komfortních funkcí.

Nespočet možností systému xComfort

- systém xComfort je možné použít pro úpravu stávajících rozvodů nebo jejich rozšíření při rekonstrukci elektroinstalace nebo modernizaci Vašeho bydlení, případně po vytvoření zcela nových rozvodů v novostavbách. Můžete začít v malém, s jednoduchými a praktickými funkcemi a později instalaci dle potřeby nebo přání rozšířit. Postupně si takto vytvoříte svůj „Chytrý dům“.

Perfektní řešení při modernizacích

- elektroinstalaci můžete snadno upravit bez vrtání, sekání a špíny. Bezdrátová technologie nabízí snadnou montáž.

Ideální při změnách rozmístění nábytku

- nástěnný bezdrátový vypínač, který vypadá jako běžný vypínač, si můžete přilepit na stěnu nebo nábytek a kdykoliv jej přemístit jinam.

Světelné scény

- dopřejte si např. stmívání osvětlení a možnost vytváření vlastních světelných scén! Stiskem jednoho tlačítka se rozsvítí všechna osvětlení na požadovanou intenzitu a navíc se mohou spustit i rolety. Nastavenou světelnou scénu můžete kdykoliv libovolně upravit. Jde to i ze smartphonu, tabletu, PC nebo Smart-TV.

Ovládání žaluzií a rolet

- s prvními okamžiky ranního slunce se rolety neslyšně automaticky vysunou, aby Vaše probuzení bylo co možná nejpříjemnější.

Optimální pohodlí všude - i venku

- dálkovým ovladačem nebo smartphonem si pohodlně z Vašeho zahradního křesla vysunete markýzu nebo zapnete libovolné světlo na zahradě.

Bezpečnost a úspora i po Vašem odchodu

- dopřejte si při odchodu z domu jedním stiskem tlačítka vypnout všechny tepelné spotřebiče, které představují potenciální nebezpečí. Vypnout můžete např. rychlovarnou konvici, kávovar, sporák, žehličku, osvětlení a aktivovat útlum pro vytápění, případně zavřít ventil vody. Dům tak ochráníte před nebezpečím.

Pro osoby s omezením pohybu

- dálkový ovládač nebo smartphone máte vždy po ruce. Z pojízdného křesla nebo postele pak ovládáte celý dům. Ruční dálkové ovladače jsou velice oblíbené a umožňují ovládat vybrané spotřebiče v domě.

Řešení pro místnosti s přestavitelnými příčkami

- bezdrátové vypínače jsou přizpůsobivé - jsou proto ideálním řešením právě pro tyto prostory. Místnost bude používána pro různé účely? Funkce ručního dálkového ovladače se mohou rychle přeprogramovat.

Vracejte se pokaždé do vyhřátého bytu

- můžete přepínat topné režimy a domů přijít už do vyhřátého bytu.

Bezpečné řešení pro vlhké prostory

- xComfort je také ideálním řešením pro prostředí, kde z bezpečnostních důvodů nelze použít síťové napětí. Uplatníte jej v blízkosti vany nebo sauny, bazénů či v jiných vlhkých prostorách, např. ve sklepě.

Ovládání osvětlení

- není nic nezvyklého, že se uživatelsky přívětivé řešení ukáže až s dlouhodobějších zkušeností. Naplánovat, proto rozmístění ovladačů osvětlení, ještě když stojíte v prázdné nezařízené místnosti rozestavěného domu, není snadný úkol. Pokud posléze zjistíte, že vám ovládání nevyhovuje, že byste nejraději rozsvítili přesně daná světla na určitou úroveň, protože víte, že je příjemné při dané konfiguraci sledovat TV a nebo vařit v kuchyni, je většinou pozdě na změnu. Nikoliv však ze systémem xComfort, který si můžete přizpůsobit kdykoliv je potřeba. Můžete si přemístit tlačítko na vhodnější místo, předvolit scénu, kterou nejčastěji používáte, nebo zcela změnit konfiguraci, bez jediného zásahu do Vašeho domova.

- dopřejte si moderní způsob ovládání pomocí světelných scén! Lze si vybrat tu nejvhodnější atmosféru pro sledování televize, stolování nebo četbu.

- při odchodu z místnosti centrálně zhasnete všechna světla, některá i se zpožděním pomocí stmívací funkce a například při delším stisku tlačítka se zároveň spustí i rolety. Nastavenou světelnou scénu můžete kdykoliv libovolně upravit. Jde to i z tabletu nebo ze smartphonu.

Několik dobrých rad pro návrh osvětlení

- světelné scény umožní ovládat všechna světla v místnosti najednou a to stiskem jediného tlačítka. Můžete je kdykoliv přizpůsobit, ze smartphonu či tabletu.

- zapnutí osvětlení nebo nastavení intenzity osvětlení bezdrátovými tlačítky, dálkovým ovladačem nebo dotykem na smartphonu či tabletu. Uložit si můžete právě svítící scénu - jak jednoduché.

- bezdrátové tlačítko budete mít vždy po ruce - přímo vedle křesla nebo nalepené pod konferenčním stolkem.

- stmívání osvětlení na požadovanou úroveň vytváří tu správnou atmosféru.

- dekorační osvětlení realizujte pomocí LED pásků nebo barevných RGB pásků.

- pohybové senzory zhasínají a rozsvěcují světla například v koupelně, na chodbách a ve sklepě, mohou být i bezdrátové.

- orientační osvětlení chodby může být ovládané podle astro-hodin, rozsvítí se při západu slunce a zhasne při rozjasnění.

- osvětlení domu, stejně jako např. vánoční stromek se rozsvítí v čase, kdy požadujete, třeba 10 minut po západu slunce, podle časového plánu nebo podle kalendáře.

Vytápění a chlazení

- teplota je pro pohodu v domácnosti důležitým faktorem. Správně navržená regulace vytápění přináší mnoho výhod. Především, zajištuje komfortní teplotu vždy, když si přejete a může zabránit v tom, abyste utráceli za energii, kterou právě nevyužíváte. Systém xComfort pohlídá přetápění místností a společně s ovládáním zdroje tepla může uspořit až 20-30% nákladů na vytápění. Díky své bezdrátovosti ho můžete instalovat jak do novostaveb, tak do stávajících budov, které často nemají dostatečnou regulaci.

- systém xComfort je možné použít pro regulaci ústředního topení a také podlahového vodního nebo elektrického topení či podlahových konvektorů. Do místností se nainstalují bezdrátové pokojové termostaty pro měření aktuální teploty a na radiátory se osadí RF hlavice s plynulou regulací průtoku vody. Pro podlahové vytápění se do teplovodních rozvaděčů instaluje RF Multiaktor, který nezávisle řídí až 12 topných nebo chladících okruhů s PWM regulací.

- této regulaci říkáme zónová, neboť každá topná zóna je vytápěna pouze v požadovaném čase s vlastním teplotním profilem. V noci nebo delší nepřítomnosti je vytápění udržováno na snížené teplotě - nejčastěji ekonomické nebo útlumové. Úsporný topný režim se aktivuje odchodovým bezdrátovým tlačítkem, nebo se vše napojí na zabezpečovací systém. Nastavení teplot mimo dům nebo přepnutí topných režimů se provedete ze smartphonu nebo tabletu.

Komponenty pro regulaci vytápění / chlazení:

- spínací aktory ovládají zdroj topení jako je kotel, elektrické ohřívače a žebříky, topné kabely, podlahové konvektory, oběhová čerpadla, elektroventily topných těles nebo ventily podlahového topení a další.

- bezdrátová bateriová hlavice plynule řídí průtok topné vody radiátorů.

- RF Multiaktor pro řízení až 12 okruhů podlahového vytápění.

- prostorové termostaty, teplotní senzory či analogové vstupy měří teplotu v místnosti, venkovní teplotu, teplotu kouřovodu, technologické teploty a teplotu elektrického podlahového topení.

- prostorový termostat s vlhkoměrem pro spínání ventilátoru v koupelně.

- snadná korekce teploty o ±3 °C pouhým otočením kolečkama termostatu.

- okenní kontakty zajistí přerušení vytápění místnosti při otevřeném okně.

- Smart Manager s možností nastavení topných režimů(Komfort, Ekonomy, Útlum, Ochrana, Uživatel) nezávisle pro každou místnost dle týdenního plánu.

- topný režim „Uživatel“ pro vyžádání libovolné teploty topí na zvýšenou nebo sníženou teplotu do první automatické časové změny.

- detektory přítomnosti mohou udržovat vytápění na komfortní teplotě, pokud jste právě v místnosti a když spíte, starají se o správné fungování vzduchotechniky.

- ochrana proti zamrznutí vody v potrubí, když jste mimo domácnost.

- změna vytápěcích režimů vzdáleně smartphonem.

- centrální vypínač při odchodu zhasne všechna světla a vypne některé spotřebiče, vytápění místností přepne do útlumu a spustí simulaci přítomnosti. Obdobně tomu může být při zabezpečení.

Bezpečnostní funkce

- Skutečnost, že je systém xComfort bezdrátový, přináší netušené možnosti pro jeho využití. Kromě sjiných výhod, systém nabízí mnoho užitečných bezpečnostních řešení.

- máte obavy z vytopení vaší domácnosti? Pořiďte si k pračce a myčce senzor zaplavení. Ochrana je aktivována nepřetržitě po celý den a způsobí okamžité uzavření hlavního ventilu vody a to třeba i při překročení hodinového limitu.

- v případě, že se spustil požární alarm, vytáhnou se rolety a rozsvítí se světla ve všech ložnicích a na únikových cestách.

stejné pohybové senzory, které rozsvěcují světla při pohybu po domě, lze využívat k aktivaci alarmu, když zjistí jakýkoli pohyb a vy jste mimo dům. Systém xComfort Vám umožní koordinovat různé části instalace a využívat stejný senzor za určitých podmínek pro různé úlohy. Obdobně funguje okenní kontakt – zajišťuje bezpečnost nebo vypíná topení.

Dopřejte si ještě vyšší bezpečnost domu:

- stává se Vám, že si nejste jisti, zda jste při odchodu z domu vypnuli žehličku nebo rychlovarnou konvici. Bezpečné odpojení spotřebičů od sítě stejně jako zásuvky pro televizi se provede okamžitě, když odejdete z domu. Pokud máte instalovaný Smart Manager, vše můžete kontrolovat vzdáleně a v případě potřeby, můžete spotřebič vypnout. Dohlídnout na domácnost můžete i přes integrovanou IP kameru.

- kontrola stavu tepelných spotřebičů sníží požární riziko.Při odchodu se automaticky vypne zásuvka pro žehličku a v kuchyni zásuvka pro rychlovarnou konvici. Vzdálený dohled máte vždy ze smartphonu.

- detektory kouře při požáru spustí akustický alarm a roz-svítí světla v domě. Vytáhnou se rolety a pokud jste doma, odjistí se elektrický zámek dveří. V reproduktorech zazní alarmové hlášení pro opuštění domu, přívod plynu se ihned uzavře.

- detektory pohybu rozsvěcují světla nebo spouští hudbu když jste doma. Pokud jste mimo dům, je aktivní režim zabezpečení a senzor spustí alarm.

- simulace přítomnosti zastraší narušitele, když nejste doma. Žaluzie a některá světla vybavená úspornými zdroji se spínají tak, aby vaši přítomnost simulovala.

- výstražné funkce systému Vás předem upozorní, pokud dochází baterie v některém bateriově napájeném senzoru. Osvětlení může probliknout nebo může být odeslán e-mail.

- alarmovým tlačítkem na nočním stolku rozsvítíte všechna světla v domě nebo zatáhnete rolety, pokud uslyšíte podezřelé zvuky.

-senzor zaplavení monitoruje výskyt vody na podlaze. Uzavře se hlavní přívod vody a odešle se SMS nebo e-mail o vzniklé situaci. Ve sklepě se vypne přívod elektřiny.

- z aplikace SmartHome xComfort se IP kamerami snadno přesvědčíte, co se v domácnosti odehrává.

- nadřazené bezpečnostní systémy se s xComfortem propojí přes binární vstupy a spínací aktory

Rolety a žaluzie

- silné sluneční záření může obzvlášť v letních měsících pobyt uvnitř domu značně znepříjemnit.

- vnitřní nebo venkovní rolety a žaluzie jsou běžnými prostředky pro zastínění místností a ochranu před sluncem. Chladicí systémy mohou také velmi dobře udržovat požadovanou teplotu, ale mají značnou nevýhodu a tou je vysoká spotřeba elektrické energie.

- automaticky řízené rolety, žaluzie či markýzy se postarají o zajištění zastínění, když svítí slunce a ovlivňuje vnitřní teplotu. Regulace se navrhují na řízení dle venkovní nebo vnitřní teploty, případně dle venkovní intenzity anebo jejich vzájemnou kombinací. Ovládání rolet je nejčastěji ovládáno centrálně, dle světových stran, dle osvětlenosti a teploty, případně jen dle místností anebo ve skupinách dle pater.

- je také možné využít bezpečnostní funkce, které zatáhnou markýzu v případě silného větru nebo deště. V tomto případě dojde k zablokování bezdrátových tlačítek pro ovládání, aby například dítě nemohlo markýzu při velkém větru znovu vysunout.

- Smart Manager ví, kdy u Vás vychází a zapadá slunce. Když slunce zapadne nebo je nízká intenzita osvětlení, automaticky se rolety zatáhnout. V zimě zase stínící technika může pomoci ke snížení nákladů na vytápění. Když dům není momentálně užíván a svítí sluníčko, dojde k automatickému vytažení rolet pro akumulaci teploty.

Doporučená řešení řízení stínící techniky:

- roletové aktory ovládají žaluzie, rolety a markýzy samostatně anebo také ve skupinách dle pater nebo světových stran tak, jak potřebujete.

- bezdrátová tlačítka, dálkové ovladače nebo smartphony ovládají zastínění jednotlivě nebo ve skupinách.

- senzory deště a větru při špatném počasí zatáhnou markýzu nebo žaluzie. Zablokuje se ovládání z RF vypínačů, aby je například dítě nemohlo vytáhnout neodbornou manipulací, když je velký vítr nebo právě prší.

- senzory venkovní teploty, pokojové termostaty a senzory osvětlenosti zajišťují automatické řízení.

- časové funkce Smart Manageru pro automatické vytahování a zatahování rolet ráno a večer v pevný čas. Funkce astro-hodiny ovládá rolety při východu nebo západu slunce bez nutnosti instalace soumrakového spínače.

- automatický a manuální režim funkce zastínění.

- systém xComfort ovládá zastínění efektivně a bezpečně. Tímto způsobem se můžete vyhnout zbytečnému zapnutí chladící techniky a uspoříte značné energie.

- v zimním režimu mohou pomáhat rolety pro zvýšení teploty v místnosti. Když nejste doma, samy se vysunou při zvýšení teploty na jižní straně domu

Úspora energie

- vzhledem k tomu, že systém xComfort komunikuje mezi všemi prvky bezdrátově, rovněž přes routing pokud je třeba a také po LAN kabelu, lze prvky chytré elektroinstalace  velmi snadno instalovat především ve stávajících budovách, aniž byste musely provádět rozsáhlé a nákladné stavební úpravy, vyžadující různé změny a zásahy do domácnosti a dlouhotrvající zavedení nové kabeláže.

- jinými slovy, máte k dispozici bezdrátový systém, který dokáže v budovách zajistit potřebný komfort a přitom velmi efektivně dokáže hospodařit s energiemi vynakládanými zejména na vytápění a chlazení, řízení vzduchotechniky či rekuperace. Systém xComfort umožňuje realizovat funkce, které omezují vytápění a spotřebu energie, když není vytápění nutné, ale přitom zajistí potřebný komfort bydlení.

- efektivní řízení vytápění je jedním z opatření, která přináší nejrychlejší výsledky v úsporách energií. Existuje mnoho studií, která prokazují snížení spotřeby energií v domech, které jsou vybaveny inteligentním řízením. Při využití řídicího systému xComfort v běžném domě s elektřinou jako hlavním zdrojem vytápění, můžete očekávat úsporu ve výši 20-30 % elektrické energie používané na vytápění. K dosažení tohoto cíle však nejsou nutné rozsáhlé změny instalace nebo úpravy kabeláže. Nezáleží ani na tom, jaký zdroj tepla se používá. Systémem xComfort můžeme vyřešit řízení jak teplovodních cirkulačních, tak i elektrických vytápění.

- dalšími opatřeními na úsporu energie je regulace osvětlení podle potřeby, využití pohybových čidel k vypínání světel, když není v blízkosti nikdo přítomen, ovládání žaluzií nebo markýz automaticky namísto využívání energie ke chlazení, když svítí slunce, příprava TUV jen když jste doma a tak dále.

- v budoucnosti nemusí budovy jen spotřebovávat energii, mnoho by jich mohlo být schopno ji i vyrábět. K tomu jsou nezbytné měřiče spotřebované a vyrobené energie.

- chcete-li snížit spotřebu energie domu, můžete realizovat sledování aktuálního příkonu, automatické upozornění při nadměrné spotřebě nebo použít detektory přítomnosti na vypínání osvětlení tam, kde se právě nikdo nenachází, stejně jako časové funkce pro ovládání venkovního osvětlení.

Bezdrátová komunikace odkudkoliv

- s pomocí systému xComfort získáte plný přístup k bezdrátovému ovládání svého domu, ať už jste kdekoliv. Nezáleží na tom, zda jste doma, nebo právě na cestách. Pro ovládání můžete využívat stejné uživatelské rozhraní - smartphone, který máte sebou vždy po ruce.

- všechny produkty xComfort mezi sebou komunikují bezdrátově a to napřímo nebo bezpečně přes Routing. V rozsáhlých objektech se pro komunikaci využívá LAN ethernetová síť.